PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سگ افشار (سگ گله ی زنجان)

alper
20-12-2010, 12:55
با سلام خدمت دوستان چند ماه پیش بحث سگ افشار پیش اومد و من نظر من به خودش جلب کرد پس از 4ماه پرس جو رد این سگ بزرگ جثه رو از زنجان گرفتم و به گفته ی مردم بومی و کسانی که پرسیدم این سگ بسیار بزرگ جثه با میانگین قد 80 و وزن متوسط 70 و شبیه 3 نزاد سرابی مو بلند -الابای و قفقازی و بسیار نایاب و گمنام که اگه معرفی بشه به نظرم سرابی و پزدار کرد رو عقب می زنه و لقب ماستیف ایران رو به خودش می گیره به گفته ی چوپانان بومی باقی مانده ی این نزاد نادر در روستاهای دور افتاده و کوهستانی غرب و جنوب غرب زنجان و این مطلبم بگم تازگیها سگهای میکس و درجه 2-3 رو به نام افشاری رو تو سایت های مختلف به فروش می رسونن که قول این تبلیغات ها رو دوستان نخورین (من تصاویر زیادی رو نشون افراد بومی کردم که این تصاویر رو بیشتر شبیه افشار دونستن پس اگه دوستانی از اون منطقه بودن به ما کمک کنن برای ثبت یه نزاد تازه و گمنام در ایران)

B.G.S
20-12-2010, 13:00
جالبه
ولی مطمئنم هیچ سگی از پس سرابی و کانگال بر نمیاد... حتی اگه غول باشه...
راستی این نژاد یک چیزی بین این 3 تا هست... البته ما هنوز نمیدونیم حرف بومی ها چقدر به واقعیت نزدیکه... ولی اگه به حقیقت خیلی نزدیک باشه میشه نتیجه گرفت که این 3 نژاد از ریشه همین نژادن(البته این یه نظریه هست و احتمالی گفتم، ممکنه اصلا ربطی نداشته باشه)
یکی دیگه از دلایل هم میتونه به قول یکی از دوستان سرابی باستانی باشه که میگن خیلی درشت و پر مو بوده با سری خیلی درشت و محکم...

persiansaluki
20-12-2010, 13:07
آلپر جان، حرف شما تقریبا درسته، سگ افشاری سگ مناطق بین کردستان و زنجان هست. من چند روز پیش کردستان بودم. اتفاقا به روستائی رفتم که فامیل همه افراد روستا افشار بود و سگهاشون را هم افشاری می نامبدند. سگهای افشاری یا پشت دری کاملا با سگ کرد و سرابی متفاوت هست و برا نگهبانی از سرابی و کرد بهتره، هرچند جنگ هم میندازن

alper
20-12-2010, 13:08
بله ولی روستاهایی دور افتاده تو ادربایجان هستش !!! که پای کمتر کسی به اونجا ها رسیده کوهستانی و صعب العبور شاید سگ باستانی و افشار باشه ولی گمنام در چند منطقه دور افتاده ولی بومی ها هم گفتن که در حال انقراض و نابودی هستش و با دیگر سگها 2خون می شه ....

خیلی ممنون دوستان باز اطلاعات ...

persiansaluki
20-12-2010, 13:10
تو اون روستا همه گوسفندها هم از نژاد افشاری بود

persiansaluki
20-12-2010, 13:20
جالبه
ولی مطمئنم هیچ سگی از پس سرابی و کانگال بر نمیاد... حتی اگه غول باشه...
راستی این نژاد یک چیزی بین این 3 تا هست... البته ما هنوز نمیدونیم حرف بومی ها چقدر به واقعیت نزدیکه... ولی اگه به حقیقت خیلی نزدیک باشه میشه نتیجه گرفت که این 3 نژاد از ریشه همین نژادن(البته این یه نظریه هست و احتمالی گفتم، ممکنه اصلا ربطی نداشته باشه)
یکی دیگه از دلایل هم میتونه به قول یکی از دوستان سرابی باستانی باشه که میگن خیلی درشت و پر مو بوده با سری خیلی درشت و محکم...

من زیاد با جنگ سگ موافق نیستم ولی سگ افشار و سگ پژدار کرد (که با سگ کرد بومی ایران فرق داره) هم قوی هستن، به نظر من هر 3 تو یه مایه هستن ولی خودم شخصا پژدار کرد سفید را بیشتر از بقیه دوست دارم

A_bonjovi2
20-12-2010, 14:04
آقا این عکسهایی که اول گذاشتین خداییش از ژرمن هم قشنگتره
من که پایم اگه این شکلیش پیدا بشه تکثیرش کنم
اگرم کسی دوست داشت خبر بده با هم این کار رو انجام بدیم:-b

persiansaluki
20-12-2010, 14:08
آقا این عکسهایی که اول گذاشتین خداییش از ژرمن هم قشنگتره
من که پایم اگه این شکلیش پیدا بشه تکثیرش کنم
اگرم کسی دوست داشت خبر بده با هم این کار رو انجام بدیم:-b

دوست عزیز اگر خواستی می تونم راهنمائیت کنم بتونی تهیه کنی. persiansalukis at gmail.com

darabavesta
20-12-2010, 15:08
من زیاد با جنگ سگ موافق نیستم ولی سگ افشار و سگ پژدار کرد (که با سگ کرد بومی ایران فرق داره) هم قوی هستن، به نظر من هر 3 تو یه مایه هستن ولی خودم شخصا پژدار کرد سفید را بیشتر از بقیه دوست دارم
جناب نوربخش می شه این سگ ها رو یک به یک معرفی کنید. دو تا چپی شبیه قاتل و میدان هستند.

persiansaluki
20-12-2010, 16:10
از چپ به راست
میدان معروف، ظالم، سگ گله کرد سرابی، توله سگ افشاری و سگ افشاری بالغ

B.G.S
20-12-2010, 16:33
میشه بگید این افشاری که عکسش رو گذاشتید حدود قد و وزنش چقدر بود؟
خیلی شبیه سرابی هست... و همینطور نژاد بیابان...
فکر نکنم خالص و اصیل باشن احتمال خیلی زیاد میکس هستن و ناخالصیشون به خیلی وقت پیش بر میگرده...

Behshad
20-12-2010, 17:36
والا اینا که هر کدوم یه شکلی هستند!!!!!!!!

alper
20-12-2010, 18:06
سگی بزرگ جثه هستش و خفن !!! شما سرابی پر مو و قفقازی بزرگ جثه رو در نظر بگیرین فکر کنم یه سگ خرس کشی باشه

B.G.S
20-12-2010, 22:34
محمد جان ما تو کرد و سراب و قدره جانی که اینقدر خوب موندن و راحت میشه ثبتشون کرد موندیم حالا بریم سنگسری کشف کنیم؟
به نظر من که همین 3 تارم ثبت کنیم کلی هنر کردیم...

alix
20-12-2010, 22:49
2‏ تا سگ افشاری پارسال دست جمشید نوری بود جفت 3 ملیون 13 ماهه بودن ولی غولی بودن برای خودشون واقعا درشت و بگیر بودن

alper
21-12-2010, 11:53
ای کاش ازشون عکس می گرفتین !!! حیف شد

animal breeder
24-01-2011, 17:56
خیلی خوب که تمام اکوتیپ های سگ گله درایران درحال معرفی شدن هستند.اگرچه کمی دیر.امادرمورد سگ گله افشار که خاستگاه اصلی این سگ منطقه تاریخی تخت سلیمان واقع درشهرستان تکاب استان آذربایجان غربی است که کردها به این سگ هوشارمی گویند کردی افشارمی شود هوشار.که پراکنش آن تا به قزوین ومناطق انگوران هم رسیده است.سگ افشار درست مانندشیر نر بودبا رنگ غالب سیاه وسفید کشیدگی مناسب بدن وقد نه چندان بلند.بدنی کاملا عضلانی که درجنگ با گرگ .نگهداری گله بسیار موفق بوده است .من اکثرنواحی دورافتاده افشاررا دیدم به احتمال خیلی خیلی زیاد این سگ منقرض شده است وانچه باقی ماننده آمیخته های سگ اصیل افشاراست.

B.G.S
24-01-2011, 18:32
دقیقا با نظرتون موافقم... اگه یادتون باشه چند وقت پیش هم بهتون گفتم که این سگ منقرض شده و اگر چیزی ازش مونده باشه یا شدیدا تحلیل رفته یا میسکه با سگهای دیگه هست...
پس بهتره به فکر باشیم تا دیگر گنجینه های ما مثل قدره جانی و کرد و سرابی به سرونشت این اکوتیپ دچار نشوند...

alix
24-01-2011, 18:46
اگر کسی خواست من 2 تا سراغ دارم میتونم راهنمایش کنم

sia
24-01-2011, 19:44
اگه لطف کنی عکس بزاری خیلی ممنون میشم

alper
25-01-2011, 18:34
شنیدن کی بود مانند دیدن لطفا عکس

darabavesta
25-01-2011, 19:00
اگر کسی خواست من 2 تا سراغ دارم میتونم راهنمایش کنم
علی آقا عکسشون رو بذاری ممنون می شم.

alper
07-02-2011, 15:59
این یه سگ افشاری میکس هستش با قفقازی -که در سایتی باسه فروش گذاشتن !!! و به اسم وارداتی از روسیه سگ بسیار درشتی هستش ولی اگر افشاری اصیل بود از اینم بزرگتر بود از ابهر زنجان نظرتون چیه

reza555
07-02-2011, 21:28
دوستان
من نمیتونم از سگ نگه داری کنم مگر این که در سالهای آینده یه باغی چیزی بخریم و برم تو نخ قدرجونی
یه دوست هم دارم سراب دامپزشکه میگه بیا مفتی بت بدم اما خوب نمیشه

تا پیشنهادم یادم نرفته
ما دو سه تا سگ داریم که نژاد های اصیلش به نسب بیشتر از افشاریه
و تا حد بیشتری شناخته شده

تا بشه این سه نژا رو رسمی و بین الملیلی تعریف کنیم میشه شروع به جمع آوری نژاد پاک و خالص افشاری کنیم و اون ناخالصیهاشو از بین ببریم

طبیعتا بعد از ثبت سگ های شناخته شده خودمون ، کار بر روی افشاری ها باید راحت تر باشه و دست برای تکثیر نژاد خالص افشاری و ثبت و تعریف اون باز تر میشه

این سنگ هایی که جلو پامون هست و خیلی بزرگ هستند رو بای خرد کنیم و پشت سر هم جلو پامون قرار بدیم تا برداشتن اونها راحت تر باشه
یعنی کار رو تقسیم بندی کنیم به مرحله های مختلف
پیشنهادی که bgs دادن برای معرفی سگ قدرجونی یا سرابی توی مجله ها میتونه گام اول و استارت کار باشه

بهمن
07-02-2011, 22:03
اگه اشتباه نکنم دوست پيَشکسوتمون سالها قبل بعد از مدتها کنکاش به اين واقعيت رسيده که نسل سگ افشاری از بين رفته ،
اگه خودشون عکسی و توضيحی بدن ممنون ميشم....

B.G.S
07-02-2011, 22:16
دوستان
من نمیتونم از سگ نگه داری کنم مگر این که در سالهای آینده یه باغی چیزی بخریم و برم تو نخ قدرجونی
یه دوست هم دارم سراب دامپزشکه میگه بیا مفتی بت بدم اما خوب نمیشه

تا پیشنهادم یادم نرفته
ما دو سه تا سگ داریم که نژاد های اصیلش به نسب بیشتر از افشاریه
و تا حد بیشتری شناخته شده

تا بشه این سه نژا رو رسمی و بین الملیلی تعریف کنیم میشه شروع به جمع آوری نژاد پاک و خالص افشاری کنیم و اون ناخالصیهاشو از بین ببریم

طبیعتا بعد از ثبت سگ های شناخته شده خودمون ، کار بر روی افشاری ها باید راحت تر باشه و دست برای تکثیر نژاد خالص افشاری و ثبت و تعریف اون باز تر میشه

این سنگ هایی که جلو پامون هست و خیلی بزرگ هستند رو بای خرد کنیم و پشت سر هم جلو پامون قرار بدیم تا برداشتن اونها راحت تر باشه
یعنی کار رو تقسیم بندی کنیم به مرحله های مختلف
پیشنهادی که bgs دادن برای معرفی سگ قدرجونی یا سرابی توی مجله ها میتونه گام اول و استارت کار باشه
دوست عزیز افشاری از بین رفته... الان در مورد ظاهرش هر کس یه چیزی میگه، یکی میگه مثل شیر یکی میگه... در هر حال اول باید بدونیم چه شکلیه بعد بریم دنبالش... ضمنا ممکنه افشاری همون قفقازی باشه(شباهت به شیر به دلیل داشتن یال و جثه درشت)... به نظرم این کار جز درد سر و هزینه های زیاد و در اخر دلسردی چیزی توش نیست... چرا وقتی بهترین نژادهارو داریم بریم دنبال نژادهای دیگه؟ الان سرابی و کرد و قدره جانی که خوباشون بالای 100 تاست نمیشه ثبت کرد حالا شما میخوایین برین دنبال...
به نظرم همین که بتونیم 3 سگو به ثبت برسونیم هنر کردیم، قدرجونی، سرابی، کرد...
در مورد تبلیغات از طریق مجلات هم خواهشا عجله نکنید... برای بار هزارم، بهترین تبلیغ زیاد کردنه... البته زیاد کردن بهترین ها و اصیل ترین ها...
اگر ما الان بخواییم تبلیغات گسترده بکنیم فقط بازارو برای بنداز ها آماده میکنیم و بجای سگهایی که مردم انتظارشو دارن(سگهای خوبی که ما معرفی میکنیم) خود سرانه میرن و سرابی یا قدره جانی های درجه 3-4 میخرن، این خودش باعث میشه بعد از مدتی تبلیغات منفی پیش بیاد و همه فکر کنن نژادهای ایرانی به درد نخور هستن و اون چیزی نیستن که ما معرفی میکنیم، این یعنی هدر رفتن تمام تلاشهای ما...
خواهش میکنم بیشتر فکر کنید و کمتر نظر بدید... الان فقط باید به فکر ازدیاد بهترین ها و اصیلترین ها باشم.... تمام...
نگران نژادهای ایرانی هم نباشید، من دارم کارایی میکنم که همه از انجامش سورپریز می شید، کارهای بزرگ و بسیار مفید... 1 ماه به من حقیر وقت بدید و نتیجه کارهارو ببینید(خواهشا عجله و کار خودسرانه نکنید)... ممنون از همگی...

darabavesta
08-02-2011, 13:02
نگران نژادهای ایرانی هم نباشید، من دارم کارایی میکنم که همه از انجامش سورپریز می شید، کارهای بزرگ و بسیار مفید... 1 ماه به من حقیر وقت بدید و نتیجه کارهارو ببینید(خواهشا عجله و کار خودسرانه نکنید)... ممنون از همگی...
علی جان خبر خوشحال کننده ای بود. 20 اسفند پیگیر می شم چیکار کردی.

B.G.S
08-02-2011, 14:44
البته من از قدره جانی شروع کردم و بعد از اون به سرعت میرم سراغ دو نژاد بعدی یعنی سرابی و کردی...
امیدوارم و تمام سعیمو میکنم تا بتونم 1 ماه دیگه تمومش کنم...

Behshad
08-02-2011, 16:54
امیدوارم
دعا میکنم

sajad
08-02-2011, 19:37
برات آرزوی موفقیت میکنم

امیدوارم خبرهای خوبی بهمون بدی علی جان

alper
08-02-2011, 20:00
البته من از قدره جانی شروع کردم و بعد از اون به سرعت میرم سراغ دو نژاد بعدی یعنی سرابی و کردی...
امیدوارم و تمام سعیمو میکنم تا بتونم 1 ماه دیگه تمومش کنم...

1ماه نشه 10 ماه دیگه دیگه ما منتظریم حتما پرسو جو میکنیم !!!

B.G.S
08-02-2011, 22:33
نه بابا دیگه اگرم طول بکشه نه اینقدر... منظورم با یک هفته اینور اونور بود...

saratan123
14-04-2011, 20:29
سلام من یه زنجانی هستم و تخصصی تو سگها ندارم /فقط از شماها خواهشی داشتم که مقدوره نژاد افشار رو احیا کنین اگه شما این کار نکنین کسی نیست که این کار بکنه/تو زنجان از قدیم گوسفند وقوچ افشار تو زبونها بوده ولی چون سگ زیاد مهم نبوده کم کم کنار رفته
ساق اولون

alper
15-04-2011, 11:43
سلام من یه زنجانی هستم و تخصصی تو سگها ندارم /فقط از شماها خواهشی داشتم که مقدوره نژاد افشار رو احیا کنین اگه شما این کار نکنین کسی نیست که این کار بکنه/تو زنجان از قدیم گوسفند وقوچ افشار تو زبونها بوده ولی چون سگ زیاد مهم نبوده کم کم کنار رفته
ساق اولون
یاشا قیزیل اذر (زنجان) این کار حتما خواهد شد خیچ توده نزادی رو از یاد نخواهیم برد

maxii
04-02-2012, 17:58
اميد وارم تلاش هاتون به نتايج مثبت برسه

rotti
04-02-2012, 22:12
آقا واقعا زیباست.خیلی خشکله.کاش میشد به جای این همه سگ میکس تو ایران،از اینجور سگها داشتیم...

jafarghofrani
28-04-2012, 21:30
سلام دوستان امیدوارم که حال همتون خوب باشه اگر کسی دنبال ماده افشار اصیل میگشت من یکی دارم پنج تا توله داشت که یک نا نجیب همشون رو دزدید ولی ماده افشار دوتا انگشتش رو کند حالا اگر کسی خواست بگه که عکس هم ازش براتون بزارم باید بگم که سگهای فوق العاده ای برای نگهبانی و گله هستند و واقعا بی نظیرن

شمه147
29-04-2012, 13:30
سگه منم افشاریه خیلی نگهبان خوبیه کسی ام جورات نداره بره نزدیکش ولی اصلان بدرد جنگ نمی خوره .
قابل مقایسه با سرابی نیست.

sagbaza
29-04-2012, 18:30
از گله داران و سگ شناسهای قدیمی شنیده بودم که این سگ از زمانهای خیلی دور یار و یاور گله دارها
و درباریان بوده و هیچ سگی یارای مقابله با این سگو نداره نمیدونم راسته یا نه اما مسلما از بهترینهای ایران بوده و فکر نکنم اصیلشو بشه الان پیدا کرد

ramesh
29-04-2012, 20:19
جناب آلپر اون عکسی که شما گذاشتین عکس همون سزار سگ قفقازی بزرگ ایران نیست؟ فکر می کنم خودشه.

1385
29-04-2012, 21:09
میخواستم در مورد نتیجه تحقیقات بپرسم ؛نتیجه آن اعلام نشده و یا اینکه ما بی خبر موندیم ؟ با سپاس

behrouz a
30-04-2012, 00:03
جناب آلپر اون عکسی که شما گذاشتین عکس همون سزار سگ قفقازی بزرگ ایران نیست؟ فکر می کنم خودشه.

برای کسب اطلاعات بیشتر از نژادهای ایرانی میتونید به بخش سگهای ایرانی مراجعه بفرمایید. این عکس متعلق به سگ افشاریه و با قفقازی فرق فاحش داره