PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دستگاه تناسلی و انواع بیماری های آن


B.G.S
04-08-2011, 06:07
دستگاه تناسلی:
دستگاه تناسلی از مجموع اندامهای جنسی داخلی و خارجی تشکیل می شود.
نازایی یکی از عوارض بیماریهای این دستگاه می باشد، سایر علائم شامل خروج ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی نر یا مهبل می باشد. نشانه های دیگر آن نیز عبارتند از : تورم و آماس در اندامهای جنسی و وجود درد در اندامهای فوق.
در ادامه انواع بیماری ها و مشکلات دستگاه تناسلی را معرفی خواهیم کرد.

B.G.S
04-08-2011, 06:15
سگهای اخته نشده مستعد ابتلا به عفونتهای پروستات و بزرگ شدگی این عضو می باشند.
علائم بیماری شامل سختی در دفع ادرار و دفع توام با درد است.
تب، خروج خون از مجرای ادرار و خارج شدن چرک به شکل قطره قطره از علائم عفونت پروستات به شمار می رود. در این حالت سگ غوز کرده و به دلیل درد بدون حرکت می ایستد.
اگر عامل بیماری باکتری باشد، با استفاده از آنتی بیوتیکهای اختصاصی عارضه تحت درمان قرار خواهد گرفت.
این بیماری اغلب در سگهای نر شکل مزمن پیدا می کند.

B.G.S
04-08-2011, 06:22
بیضه ها در سن 6 ماهگی باید در کیسه بیضه قرار داشته باشند.
نارسایی در یک یا هردو بیضه ، منجر به پایین نیامدن یا پایین آمدن غیر طبیعی بیضه ها می شود.
در این حالت حیوان مستعد به بروز تومورهای بیضه(سرطان بیضه) خواهد بود. در مراحل بعدی توسط روش جراحی می توان بیضه ها را به جای طبیعی خود بازگرداند. ولی با توجه به آنکه ممکن است این صفت به نسلهای بعدی منتقل شود توصیه می گردد حیوان مبتلا عقیم شود.چه سگی را نهان بیضه می‌نامیم؟

در اغلب توله‌ها، بیضه‌ها بایستی تا 10 روز پس از تولد از جای خود واقع در کانال مغابنی در حفره شکمی به تدریج نزول کرده و در داخل کیسه‌های بیضه در زیر شکم قرار گیرند.

در برخی موارد ممکن است بیضه‌ها دیرتر نزول نمایند و این امر تا 2 ماهگی طول بکشد. اگر پس از دو ماهگی (8 هفتگی) همچنان بیضه‌ها به محل طبیعی خود در زیر شکم انتقال نیافته بودند، سگ مورد نظر را نهان بیضه یا کریپتورکید می‌گوییم.

عارضه کریپتورکیدیسم معمولا جنبه ارثی داشته، هرچند که عامل قابل توارث آن و نحوه انتقال آن مشخص نگردیده است.انواع نهان بیضگی


نهان‌بیضگی ممکن است دو طرفه (Bilateral) باشد که در آن حالت سگ مورد نظر را استریل می‌گویند و یا اینکه یک طرفه (Unilateral) بوده و فقط عدم نزول یک بیضه را مشاهده نماییم. بیضه‌ی کریپتورکید ممکن است در کانال مغابنی یا حفره شکم باقی بماند. در موارد دو طرفه امکان بروز هر دو حالت نیز وجود دارد.عوارض

مهمترین عارضه نهان بیضگی، توموری شدن بیضه‌ای است که نزول نکرده و به دنبال آن تهدید حیات حیوان است. این تومورها معمولا از نوع تومور سلول‌های سرتولی بوده و احتمال وقوع آنها در سگ‌های کریپتورکید نسبت به سگ‌های سالم 13 الی 14 برابر بیشتر است (طبق گزارشاتی 13.6 برابر).

عارضه بعدی، عقیم بودن یا کاهش قدرت جنسی سگ نر می‌باشد.

احتمال پیچ‌خوردگی طناب بیضه نیز در رخداد نهان بیضگی محتمل است.تشخیص و درمان

در بسیاری از سگ‌های نهان بیضه ممکن است تا پس از مدتی بیضه‌ها به مکان طبیعی خود نزول نمایند. بدین لحاظ، معمولا دامپزشکان تا 6 ماهگی صبر می‌نمایند و پس از آن در صورت عدم نزول اقدام به درمان عارضه فوق می‌کنند.

اخته کردن یا Castration درمان توصیه شده است. جهت درمان معمولا از طریق لمس یا سونوگرافی محل بیضه نزول نکرده شناسایی شده و از طریقه جراحی اقدام به خارج نمودن بیضه فوق می‌شود. بسته به اینکه بیضه در کانال مغابنی باقی مانده باشد یا حفره شکم، برش جراحی بر روی پوست یا تا داخل حفره شکمی ایجاد می‌گردد.

B.G.S
04-08-2011, 06:42
تومورهای غدد پستانی متداولترین نئوپلاسمهای(سرطانهای) شناخته شده در سگ ماده می باشند.
تقریبا نیمی از تومورهای بدخیم از راه عقیم کردن سگ ماده قابل پیشگیری خواهد بود.
این تومورها معمولا به شکل گره هایی کوچک و سفت بوده که اغلب در نوک پستانها در ناحیه مغابنی(نزدیک پا) قرار دارند. معمولا به تنهایی و یا همراه یکدیگر به وجود آمده و از رشد سریع برخوردار می باشد.
اگر سگ ماده عقیم نشده باشد باید مرتبا" ناحیه شکم و پستانها را از نظر احتمال وجود تومور بازرسی نمود.
در این موارد در صورت لمس یک توده برجسته باید به دامپزشک مراجعه شود.
تومورها به کمک عمل جراحی قابل برداشت می باشند.
نمونه برداری(بیوپسی) خوش خیم بودن یا بدخیم بودن بافت توموری را مشخص می کند.
معمولا پیش از عمل جراحی با عکسبرداری تهاجم تومور به سایر بافتها از جمله ریه مشخص می گردد.(در صورت تهاجم به بافت ریه برداشت تومورهای پستانی بی فایده خواهد بود)

B.G.S
04-08-2011, 06:50
این بیماری در سگهای عقیم نشده دیده شده و در طی آن رحم مملو از چرک می شود.
این عارضه معمولا در ماده های بیش از شش سال مشاهده می گردد. ولی گاهی اوقات در حیوانات جوانتر نیز بروز می کند.
ممکن است چرک از رحم به بیرون تراوش نماید. این سگها بی قرار گشته و ممکن است استفراغ نمایند.
علائم مرتبط به این بیماری عبارتند از افزایش تشنگی، دفع ادرار به شکل مکرر؛ در صورت عدم درمان این عارضه به سرعت موجب مرگ حیوان می گردد.
و بدین ترتیب جراحی سریع اورژانسی برای خروج رحم عفونی الزامی است.
در سگهای ماده با ارزش که به منظور نسل گیری مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است از سایر روشهای درمانی نیز استفاده شود.
تاکید می نماییم که با عقیم کردن سگ در سنین قبل از شش ماهگی نتیجتاً عفونت رحمی در سنین بالا مشکل ساز نخواهد بود.

B.G.S
04-08-2011, 06:58
لیسیدن مکرر مهبل توسط سگ ماده، خروج ترشحات غیر طبیعی از مهبل، وجود لکه هایی بر روی موهای اطراف مهبل از نشانه های عفونت مهبل محسوب می شوند.
این سگهای ماده موجب جلب سگهای نر می شوند.
وجود عفونت در سگهای ماده جوان با برسی میزان کمی از ترشحات قابل تشخیص می باشد. در اینگونه حیوانات ادرار کردن توأم با درد خواهد بود. تمیز کردن مهبل و تجوزی آنتی بیوتیک از اصول درمانی در این بیماری می باشند.

B.G.S
04-08-2011, 07:03
در سگهای نر به طور طبیعی ترشحات سفید یا زرد رنگی به مفدار کم از آلت تناسلی خارج می شوند.
با این حال، اگر سگی مرتب آلت تناسلی خود را لیس بزند و نیز ترشحات زیاد با بوی متعفن از آن خارج شود مبتلا به عفونت قضیب می باشد.
در balanoposthitis آلت تناسلی قرمز رنگ شده ، برجستگیهایی بر روی ان ظاهر می شود.
درمان شامل شست و شوی آلت تناسلی و تجویز آنتی بیوتیک و ضد التهاب می باشد.

B.G.S
04-08-2011, 07:08
التهاب بیضه ها ممکن است به دلیل آسیبهای خارجی و یا بیماریهای داخلی بروز نماید. این بیماری با درد و گرمی کیسه بیضه خودنمایی می کند، منجر به ناباروری می شود.
در این حالت سگ به شدت حساس شده ، در راه رفتن دچار مشکل می شود و ترجیح میدهد بر سطح سرد بنشیند. در این حالت حیوان باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد زیرا در غیر این صورت قدرت باروری ، خصوصا آنهایی که اختصاص به عمل نسل گیری دارند به شدت کاهش یافته و عقیم می شوند.

B.G.S
04-08-2011, 07:12
تومورهای بیضه با پتانسیلهای مختلف بدخیمی در سگهای نر دیده میشود. بدین ترتیب اگر متوجه تغییراتی در ظاهر بیضه ها شدید سگها را نزد دامپزشک ببرید.
درمان اینگونه موارد شامل اخته کردن حیوان می باشد.